Σύντροφε, Θανάση, οι σύντροφοί σου, της παλιάς φρουράς που ζουν, σε χαιρετούν. Είναι και θα μένει για πάντα βαθιά χαραγμένη στη μνήμη μας και στην αγωνιστική μας συνείδηση, η ωραία, απλή και αληθινή ανθρώπινη μορφή σου. Ο Θανάσης Παπαρήγας, μέσα στο καμίνι της ταξικής πάλης (Εθνική Αντίσταση - Εμφύλιος πόλεμος - Στρατιωτική χούντα), γεννήθηκε, ανδρώθηκε και, με την ακούραστη, μέχρι σήμερα, δραστηριότητά του, μέσα από αφάνταστες δυσκολίες δημιουργήθηκε σε μια πολυδιάστατη, πολυσήμαντη επιστημονική προσωπικότητα στο χώρο της ιστορικής έρευνας, μα και γενικότερα στο χώρο της κοσμοθεωρίας του επιστημονικού σοσιαλισμού. Ο Θανάσης, ο γιος του ηγέτη της Εργατικής Τάξης Μήτσου Παπαρήγα, που τον...