Αυτό που φοβόταν η ιρακινή και παγκόσμια αρχαιολογική κοινότητα, αυτό για το οποίο προειδοποιούσαν διεθνείς οργανισμοί, λ.χ. η «ΟΥΝΕΣΚΟ» και το ICOMOS, αυτό που προσπαθούσαν να αποφύγουν και οι Αμερικανοί αρχαιολόγοι, δίνοντας τα αρχαιολογικά στίγματα του Ιράκ στην κυβέρνησή τους για να μη βομβαρδιστούν, δυστυχώς έγινε: το Αρχαιολογικό Μουσείο Βαγδάτης, το Μουσείο και η Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου της Μοσούλης λεηλατήθηκαν υπό το βλέμμα των αμερικανικών κατοχικών δυνάμεων, από ανθρώπους που αποκαλούνται «όχλος». Αυτή είναι βολική «εξήγηση» για το Πεντάγωνο, όχι όμως για την κοινή λογική που αναρωτιέται πώς να κερδίσει ο «όχλος» από κλοπή αρχαιοτήτων, αν δεν υπάρχουν αρχαιοκάπηλοι...