Η μείωση του προσωπικού, η συρρίκνωση των επενδύσεων, η αύξηση των τιμολογίων και η συμπίεση του λειτουργικού κόστους εκτίναξαν στα ύψη για μια ακόμη φορά τα καθαρά κέρδη της ΔΕΗ, τα οποία προορίζονται για τους ιδιώτες που κατέχουν πακέτα της ΔΕΗ. Συγκεκριμένα, σύμφωνα με τη χτεσινή ανακοίνωση των οικονομικών αποτελεσμάτων της Επιχείρησης για το πρώτο τρίμηνο του 2003, τα καθαρά κέρδη της ΔΕΗ διαμορφώθηκαν στα 104,6 εκατομμύρια ευρώ, ενισχυμένα κατά 52,3% σε σύγκριση με την περσινή αντίστοιχη περίοδο. Επίσης, τα κέρδη προ αποσβέσεων τόκων και φόρων (EBITDA) και τα λειτουργικά κέρδη αυξήθηκαν κατά 20,8% και 40,9 αντίστοιχα, λόγω της αύξησης των εσόδων, του υψηλότερου βαθμού λειτουργικής...