Εναν από τους σημαντικότερους καλλιτέχνες της ελληνικής τέχνης του 20ού αιώνα, τον Γιώργο Μαυροΐδη (1912-2003), τιμά η έκθεση «Ενα γίγνεσθαι κεραυνοβόλου καταφάσεως», που εγκαινιάστηκε χτες στο Μουσείο Μπενάκη. Περιλαμβάνει 80 έργα, πλήθος σχεδίων, προσωπικά αντικείμενα, φωτογραφίες, αλληλογραφία με φίλους του καλλιτέχνες, και κοστούμια από την παράσταση του Ελληνικού Χοροδράματος «Τσιγγάνος». Στόχος της έκθεσης είναι να σκιαγραφήσει μια εκρηκτική και ανήσυχη προσωπικότητα, που κατά τον τεχνοκριτικό Α. Ξύδη, «διήνυσε τον αιώνα με το ασίγαστο πάθος και την άσβεστη φλόγα ενός εραστή της ζωγραφικής». Οπως αναφέρθηκε στη χτεσινή συνέντευξη Τύπου «Λέξεις - κλειδιά στο έργο του Γιώργου Μαυροΐδη...