«Οταν ο Μάρκος παίζει καραντουζένι, φέρνει τις βόλτες του ο Θέσπης. Πίνει για τις αδικίες της ιστορίας ο Αρίωνας. Την ώρα που ετοιμάζει θυσίες δίπλα στη Θυμέλη κρατώντας την τσατίρα, ο Πίνδαρος γράφει στους τοίχους των σφαγείων στη Δραπετσώνα το σύνθημα "βοηλάτης διθύραμβος"...» (Ν. Μητρογιαννόπουλος). Μ' ένα πολυσέλιδο αφιέρωμα στον Μάρκο Βαμβακάρη (φέτος συμπληρώθηκαν 100 χρόνια από τη γέννησή του), κυκλοφόρησε το τελευταίο τεύχος του περιοδικού «Λαϊκό Τραγούδι». Για τον μεγάλο δημιουργό του ρεμπέτικου γράφουν οι Γ. Αθητάκης, Δ. Βαμβακάρης, Στ. Βαμβακάρης, Ν. Γεωργιάδης, Ε. Ζάχος - Παπαζαχαρίου, Μ. Καλυβιώτης, Γ. Κοντογιάννης, Α. Κόντος, Β. Μαρίνος, Ν. Μητρογιαννόπουλος, Γ. Παπαδάκης, Σπ....