Πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο οργανώνεται για την Παρασκευή 7 Οκτώβρη στην Κέρκυρα, από μαθητές, γονείς, δασκάλους, καθηγητές μέσης και πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης, ενάντια στην αντιλαϊκή πολιτική που έχουν εφαρμόσει οι ελληνικές κυβερνήσεις και στο χώρο της Εκπαίδευσης συσσωρεύοντας προβλήματα που απορρέουν από την υποβάθμιση της δημόσιας και δωρεάν Παιδείας μέσα από τη συνεχή υποχρηματοδότηση και την παραπέρα εμπορευματοποίησή της. Τα χρόνια προβλήματα που ταλανίζουν το χώρο της Παιδείας - τόσο στις συνθήκες διδασκαλίας όσο και στο περιεχόμενο και τον προσανατολισμό των γνώσεων - έχουν αντίκτυπο και στην Κέρκυρα σε όλες τις βαθμίδες Εκπαίδευσης και είναι τα απτά αποτέλεσμα της...
Καμεροχαφιέδες στα σχολεία. Το πρόσχημα: Η αποφυγή των βανδαλισμών. Ο στόχος: Μαθητές, εκπαιδευτικοί και εργαζόμενοι να εθιστούν στο χαφιεδισμό και την αστυνόμευση, να υψωθεί άλλος ένας φραγμός στην ελευθερία κινήσεων, λόγου και κριτικής της αντιεκπαιδευτικής πολιτικής της κυβέρνησης, να μπει άλλο ένα εμπόδιο στους αγώνες της εκπαιδευτικής κοινότητας. Ετσι, άλλο ένα σχολείο πέφτει θύμα της γενικότερης κατασταλτικής πολιτικής που εφαρμόζεται σε βάρος των εργαζομένων, με «κάμερες - "προστάτες"» να τοποθετούνται στα μουλωχτά. Αυτή τη φορά, πρόκειται για το 4ο ΕΛ Πειραιά, όπου με απόφαση του διευθυντή του σχολείου - αλλά και με την ανοχή της δημοτικής αρχής - τοποθετήθηκαν, πριν από λίγες...
«Τα μουσικά σχολεία, 18 χρόνια μετά την καθιέρωσή τους, εξακολουθούν να λειτουργούν χωρίς ενιαία αναλυτικά προγράμματα, χωρίς τη διανομή ενιαίων διδακτικών βιβλίων, χωρίς τη διενέργεια των -...
Για την αντιμετώπιση της αντιεκπαιδευτικής πολιτικής δεν υπάρχει άλλος δρόμος από την ενιαία δράση της εργατικής τάξης, των γονιών, των εκπαιδευτικών, των μαθητών, ολόκληρου του λαού. Η ενότητα και η...
Στο κυνήγι του κέρδους, η υγεία του λαού και της νεολαίας μπαίνει σε δεύτερη μοίρα. Το παραπάνω επιβεβαιώνεται από τις άκρως επικίνδυνες για την υγεία των φοιτητών πρακτικές της ιδιωτικής εταιρίας...
Αποφασισμένοι να διεκδικήσουν αγωνιστικά, δωρεάν στέγαση - σίτιση και υγιεινούς όρους διαβίωσης, ενάντια στην πολιτική κυβέρνησης και ΕΕ, που αναγκάζει χιλιάδες παιδιά λαϊκών οικογενειών να πληρώνουν...
Εκείνο που πρέπει να μας προβληματίζει είναι αν η αυριανή εργατική τάξη, οι μελλοντικοί εργάτες, είναι πρόθυμοι να σηκώσουν την κόκκινη σημαία. Ο στόχος της σημερινής άρχουσας τάξης δεν είναι απλά να...
1261 λέξεις, στήλη: ΣΥΜΒΟΛΗ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ για τη Νεολαία, σελ.: 23