«Κίνητρό μας είναι το μεράκι και σκοπός μας η συνολική διαπαιδαγώγηση των παιδιών. Οχι η υστεροβουλία και το κέρδος». Με τη φράση αυτή ο Σπύρος Μαγγίνας, πρόεδρος του ερασιτέχνη Ατρομήτου Περιστερίου, μας έδωσε το στίγμα της προσπάθειας που καταβάλλεται και της φιλοσοφίας που διέπει αυτόν και τους συνεργάτες του, στην ιστορική ομάδα των δυτικών συνοικιών. Μια φιλοσοφία που οφείλει να διαπερνά την πλειοψηφία των ασχολουμένων με το ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο. Σε αντίθεση με τη «βιτρίνα», δηλαδή το επαγγελματικό κομμάτι του ποδοσφαίρου, στο ερασιτεχνικό, εφαλτήριο δεν (πρέπει να) αποτελεί το κέρδος, η εκμετάλλευση, η κοινωνική καταξίωση, το εφήμερο. «Ο σκοπός δεν (πρέπει να) αγιάζει τα μέσα», το...