ΧΑΛΚΙΔΑ (του ανταποκριτή μας).- Με βασική απαίτηση να έχουν δουλιά, εκατοντάδες άνεργοι και εργαζόμενοι στις επιχειρήσεις « ΒΙΟΜΑΓΝ», «Ναυπηγεία Αυλίδας», «Κελαΐδίτης, «Αλλατίνη», «Ελλενίτ» και πρώην «Μιμίκος» κ ατέλαβαν χτες τα διόδια Σχηματαρίου της Εθνικής Οδού Αθηνών - Λαμίας για πάνω από τέσσερις ώρες (από τις 11 το πρωί μέχρι τις 3 το μεσημέρι). Ο αποκλεισμός έγινε ταυτόχρονα με την 24ωρη απεργία, που είχαν κηρύξει το Εργατικό Κέντρο Εύβοιας και τα σωματεία εργαζομένων των επιχειρήσεων, παράλληλα με δίωρη στάση εργασίας σε όλο το νομό, στα πλαίσια ενός προγράμματος κινητοποιήσεων, που θα ξεδιπλωθεί το επόμενο χρονικό διάστημα. Τους διαδηλωτές «υποδέχτηκαν», και πάλι, εκατοντάδες...