Την «Εποχή» (θίασος μεγάλη ελπίδα του θεάτρου μας στη δεκαετία του '80, που δυστυχώς διαλύθηκε), «αναβίωσε» ο δημιουργός της, Βασίλης Παπαβασιλείου, παρουσιάζοντας στο Ηρώδειο, το λησμονημένο δραματουργικό «κειμήλιο» του ευρωπαϊκού Διαφωτισμού και του γερμανικού ρομαντισμού «Ιφιγένεια εν Ταύροις» του Γκαίτε. Εργο που έκφραζε (όπως και προηγούμενα έργα του Γκαίτε - «Τα πάθη του νεαρού Βέρθερου», «Γκαιτς φον Μπερλίχινγκερ») το περίφημο αντιμοναρχικό - αντιφεουδαρχικό πνευματικό κίνημα «Θύελλα και ορμή». Κίνημα εμπνεόμενο από το Διαφωτισμό, τις ιδέες της επερχόμενης Γαλλικής Επανάστασης, και τις συχνές, στα μέσα του 18ου αιώνα, αλλά πνιγμένες στο αίμα από τις λυκοσυμμαχίες...