Κόντρα στο πνεύμα της εποχής, ο Δήμος Βύρωνα και το Πνευματικό του Κέντρο,πιστεύουν ότι η ατομική πρόοδος περνάει μέσα από τη συλλογική ανάπτυξη. Την ώρα που τα κονδύλια για τον πολιτισμό μειώνονται δραστικά από την πολιτεία, ο δήμος και ο δήμαρχος Βύρωνα, Νίκος Ρογκάκος,δίνουν περισσότερα χρήματα για την πολιτιστική αναβάθμιση του λαού του δήμου. Οπως λέει ο καλλιτεχνικός διευθυντής του Πνευματικού Κέντρου, Βασίλης Κολοβός, "για μας το δικαίωμα του κάθε πολίτη στον πολιτισμό, που τόσο κατάφωρα καταστρατηγείται τούτες τις μέρες, δεν είναι ευκαιριακό, είναι κυρίαρχο. Γι' αυτό και ο δήμος μας, ως ανώτατη λαϊκή και δημοκρατική έκφραση, θέλει να το προσφέρει σε όλους τους δημότες του". Μια...
Η ιστορία του αποτελεί ένα από τα πιο ενδιαφέροντα κεφάλαια της ελληνικής μουσικής. Μια συναρπαστική περιπέτεια, που συνδέεται με την είσοδο και διάδοσή του στη χώρα μας και την ανάδειξή του σε όργανο - σύμβολο της δημοτικής μας παράδοσης. Δεν είναι άλλο από το λαϊκό κλαρίνο, στην τέχνη του οποίου είναι αφιερωμένο το πρώτο διήμερο του κύκλου συναυλιών "Εν Χορδαίς και Οργάνοις". Σήμερα και αύριο (8.30μμ), στο "Παλλάς" συναντώνται δεξιοτέχνες του κλαρίνου, εκπρόσωποι της παλαιάς και νεότερης γενιάς, αλλά και επιμέρους "σχολών" και παραδόσεων (Ηπειρος, Μωριάς, Ρούμελη, Μακεδονία, Θεσσαλία, Θράκη, Μ. Ασία). Ο Πετρο-Λούκας Χαλκιάς,κορυφαίος εκπρόσωπος του ηπειρώτικου κλαρίνου, με την κομπανία...