Στρατηγικό σχέδιο ανάπτυξης του πανεπιστημίου, κατά το πρότυπο του νόμου-πλαισίου για το πανεπιστήμιο της αγοράς, ψηφίστηκε προχτές στη Σύγκλητο του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων με τη στήριξη της πρυτανικής αρχής και των εκπροσώπων της ΔΑΠ και της ΠΑΣΠ. Στο «Στρατηγικό Σχέδιο Ανάπτυξης του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων» χαράσσονται οι στόχοι του ιδρύματος και οι τρόποι χρηματοδότησής του, με επιδίωξη την επόμενη τετραετία να δρομολογηθεί η υποταγή του στην επιχειρηματικότητα και στους νόμους της «ελεύθερης αγοράς». Ετσι, από το πρώτο κιόλας κεφάλαιο δηλώνεται ότι το πανεπιστήμιο θα εστιάσει τη δράση του «στην αναζήτηση επιπρόσθετων πηγών χρηματοδότησης της έρευνας και της εκπαίδευσης», ανάβοντας το...