Τρίτη 11 Δεκέμβρη 2018
BASKET LEAGUE
Παππάς - Καλάθης έδιωξαν το άγχος

Μοναδικός αήττητος στην Basket League έμεινε ο Παναθηναϊκός, μετά τη χτεσινή του νίκη στο ΟΑΚΑ επί του Περιστερίου με 80-75 για την 8η αγωνιστική. Κόντρα στην ομάδα - ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος, οι «πράσινοι» δυσκολεύτηκαν αρκετά στο πρώτο μέρος (21-18 στο 10', 43-39 ημίχρονο). Στην επανάληψη, όμως, με μπροστάρηδες τους Παππά και Καλάθη (20 πόντους έκαστος) και ένα επιμέρους 18-0 έφτασαν στο 69-50 στο 27', βάζοντας τις βάσεις για την επικράτηση. Παρά την αντίδραση των φιλοξενούμενων στο 4ο δεκάλεπτο, όταν με πρωταγωνιστή τον Χάουμαν μείωσαν σε 79-75 στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα μέχρι τη λήξη.

Στα αξιοσημείωτα της αγωνιστικής οι μεγάλες νίκες της ΑΕΚ στο Αλεξάνδρειο επί του Αρη (81-77) και του Ηφαίστου στη Λήμνο επί του Προμηθέα (82-67).

• Αλλα αποτελέσματα: Πανιώνιος - Κολοσσός Ρόδου 88-80, Λαύριο - ΠΑΟΚ 64-77, Κύμη - Χολαργός 57-66, Ολυμπιακός - Ρέθυμνο 84-60.
  • Η βαθμολογία: Ολυμπιακός 15, Περιστέρι 15, Παναθηναϊκός 14, ΑΕΚ 14, ΠΑΟΚ 13, Προμηθέας 13, Ηφαιστος 12, Λαύριο 11, Πανιώνιος 11, Χολαργός 11, Αρης 10, Ρέθυμνο 9, Κύμη 9, Κολοσσός Ρόδου 8 (Σημείωση: Κολοσσός και Παναθηναϊκός έχουν από έναν αγώνα λιγότερο).