VOLLEYLEAGUE
«Πτήση» για ΠΑΟΚ, στα ψηλά ο ΠΑΟ

Με τη νίκη του επί της Κηφισιάς ο Παναθηναϊκός ανέβηκε στην 3η θέση

Eurokinissi Sports

Η νίκη του ΠΑΟΚ επί της ΑΕΚ με 3-0 σετ στο ντέρμπι των «Δικεφάλων» ξεχώρισε στην 11η αγωνιστική της Volleyleague, με την οποία έπεσε η αυλαία του 1ου γύρου. Στα αξιοσημείωτα και η μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού επί της Κηφισιάς, που ανεβάζει τους «πράσινους» στην 3η θέση. Παρά το ρεπό του, ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε στην 1η θέση, κατακτώντας τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα.

Στο Μετς ο ΠΑΟΚ δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στη γηπεδούχο ΑΕΚ και επιστρέφοντας στις επιτυχίες διατηρήθηκε στη 2η θέση. Με πρωταγωνιστική τον Τακουρίδη στα μπλοκ και τους Σαφράνοβιτς - Γκορτσάνιουκ σε υποδοχή και επίθεση, οι Θεσσαλονικείς πήραν τα τρία σετ σε 70' (20-25, 13-25, 22-25).

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε και ο Παναθηναϊκός, με 3-0 σετ επί της Κηφισιάς στο κλειστό του Πανελληνίου (25-17, 26-24, 25-18), και στα μισά του πρωταθλήματος, κατάφερε να πλασαριστεί στην πρώτη τετράδα.

Με εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση (60%), ο Φοίνικας Σύρου πήρε σπουδαίο «διπλό» 3-0 σε βάρος του Ηρακλή στη Μίκρα (18-25, 23-25, 21-25) και εδραιώθηκε εντός εξάδας. «Διπλό» με το ίδιο σκορ πήρε και ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης στο ντέρμπι της Θράκης με αντίπαλο την Κομοτηνή. Ρεπό είχε ο Παμβοχαϊκός.

Η βαθμολογία: Ολυμπιακός 24, ΠΑΟΚ 20, Παναθηναϊκός 18, Παμβοχαϊκός 17, Φοίνικας Σύρου 16, Ηρακλής 10, ΑΕΚ 10, Εθνικός Αλεξανδρούπολης 10, Κομοτηνή 5, Κηφισιά 5.