Τρίτη 25 Δεκέμβρη 2018
BASKET LEAGUE
«Τρόμαξε» ο Ολυμπιακός, ανάσα για τον Κολοσσό

Η δύσκολη επικράτηση του Ολυμπιακού επί του Περιστερίου και οι σημαντικές νίκες Κολοσσού Ρόδου και Χολαργού ήταν τα αποτελέσματα που ξεχώρισαν στη 10η αγωνιστική της Basket League.

Στο ΣΕΦ o Ολυμπιακός με αντίπαλο το Περιστέρι πήρε τη νίκη πιο δύσκολα απ' ό,τι δείχνει το τελικό 92-69. Οι φιλοξενούμενοι, δείχνοντας γιατί βρίσκονται τόσο ψηλά στη βαθμολογία, αιφνιδίασαν πλήρως τους «ερυθρόλευκους» και προηγήθηκαν μέχρι και με 19 πόντους διαφορά - 38-19 στο 13'! Σ' εκείνο το σημείο ξεκίνησε η αντεπίθεση του Ολυμπιακού. Με πρωταγωνιστή τον Τουπάν, που σημείωσε 14 πόντους, οι γηπεδούχοι «μάζεψαν» τη διαφορά μέχρι το ημίχρονο (42-48) και στην επανάληψη κυριάρχησαν απόλυτα, ειδικά στην 3η περίοδο, όταν με επιμέρους σκορ 32-10 προηγήθηκαν 74-58 και ουσιαστικά «καθάρισαν» τον αγώνα.

Κατά τ' άλλα, σημαντική νίκη, που αλλάζει εκ νέου τις ισορροπίες στην «ουρά», πέτυχε ο Κολοσσός στη Ρόδο επί του Ρεθύμνου με 74-63, παίρνοντας βαθμολογική ανάσα. Ονειρα εξάδας και συμμετοχής στα πλέι οφ κάνει ο νεοφώτιστος Χολαργός, μετά τη μεγάλη νίκη του στο Αλεξάνδρειο επί του Αρη με 59-58, «βυθίζοντας» κι άλλο τους «κιτρινόμαυρους».

Αλλα αποτελέσματα: Ηφαιστος Λήμνου - Κύμη 81-74, Λαύριο - Προμηθέας Πάτρας 73-85, Πανιώνιος - ΠΑΟΚ 69-73, Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 111-79.