Τη δημοτική αρχή Περιστερίου και τον ίδιο τον δήμαρχο «για την επαναλαμβανόμενη ανοχή τους στη συμμετοχή στελεχών της εγκληματικής Χρυσής Αυγής σε δημοτικές ή άλλες εκδηλώσεις» καταγγέλλει με ανακοίνωσή της η ΤΕ Περιστερίου της ΚΟ Αττικής του ΚΚΕ. Τελευταίο περιστατικό ήταν η συμμετοχή του υπόδικου βουλευτή του φασιστικού μορφώματος Γ. Γερμενή στον γιορτασμό των Φώτων στο Δημοτικό Κολυμβητήριο στο Λόφο Αξιωματικών, την Κυριακή 6/1/2019. «Η διοίκηση Παχατουρίδη, στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ και του ΚΙΝΑΛ (...) έχουν ευθύνη. Μ' αυτόν τον τρόπο στρώνουν το έδαφος της δράσης και της ύπαρξης των φασιστών στην περιοχή μας», καταγγέλλει η ΤΕ Περιστερίου του ΚΚΕ και καλεί τους εργαζόμενους, τις νέες και τους νέους «να βγάλουν συμπεράσματα, όχι μόνο για το φασισμό και ποιον υπηρετεί, αλλά και για τους ντόπιους οικοδεσπότες του: Τη δημοτική αρχή Παχατουρίδη και τα κατά τ' άλλα κόμματα του "δημοκρατικού" τόξου ΣΥΡΙΖΑ και ΚΙΝΑΛ».