Η Πανελλήνια Ενωση Αγωνιστών Εθνικής Αντίστασης και Δημοκρατικού Στρατού Ελλάδας (ΠΕΑΕΑ - ΔΣΕ), τιμώντας την 70ή επέτειο λήξης της τρίχρονης Εποποιίας του ΔΣΕ, το 1949, διοργανώνει 5ήμερη εκδρομή - προσκύνημα στην ΚΔ Μακεδονία και στην Ηπειρο (6 - 11 Ιούλη), για την επίσκεψη σε ιστορικούς τόπους δράσης του ΔΣΕ.
Η εκδρομή θα ξεκινήσει από τη Νάουσα, με τη συμμετοχή στην ετήσια εκδήλωση των αγωνιστών της Εθνικής Αντίστασης και των επαναπατρισθέντων πολιτικών προσφύγων, και περιλαμβάνει επίσκεψη σε ιστορικούς τόπους σε Φλώρινα, Καστοριά, Πρέσπες, Νεστόριο, μνημείο στην Κοτύλη, επίσκεψη στο Μουσείο - Μνημείο του ΔΣΕ, στον Γράμμο (στη Θεοτόκο), σε Λυκόραχη (μνημείο του ΔΣΕ), Κόνιτσα και Γιάννενα.
Για συμμετοχή - πληροφορίες, στα γραφεία της κεντρικής διοίκησης της ΠΕΑΕΑ - ΔΣΕ (Μαυρομματαίων 12, 2ος όροφος, τηλ. 210.8222.952).