Τρίτη 1 Οχτώβρη 2019
BASKET LEAGUE
Ξεχώρισαν ο Αρης και τα φαβορί

Η νίκη του Αρη επί του ΠΑΟΚ με 85-82 στην παράταση (κ.α. 70-70) στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, στο Αλεξάνδρειο, ξεχώρισε ανάμεσα στα αποτελέσματα της πρεμιέρας της Basket League. Σε ένα γεμάτο παιχνίδι, οι «κίτρινοι» έφτασαν στη νίκη με πρωταγωνιστή τον Μποχωρίδη (24 πόντοι), ενώ από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε ο Σμιθ (28 π.). Καθοριστικό για τον «Δικέφαλο του Βορρά» αποδείχθηκε το λάθος του Λιούις στο τελευταίο λεπτό της παράτασης.

Στο έτερο ντέρμπι της πρεμιέρας, ο Παναθηναϊκός ανεβάζοντας τους ρυθμούς στο β' μέρος και με κορυφαίο τον Τόμας (26 π.) νίκησε με το ευρύ 89-68 την ΑΕΚ, που φάνηκε πιο ανταγωνιστική στο πρώτο μέρος. Συγκλονιστικός ήταν ο αγώνας στη Νίκαια ανάμεσα στον νεοφώτιστο Ιωνικό και το Λαύριο, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη με σκορ 90-94. Επίδειξη δύναμης έκανε στη Ρόδο ο Κολοσσός απέναντι στον Πανιώνιο, νικώντας τον 89-61, όπως και ο Προμηθέας Πατρών απέναντι στην «πρωτάρα» στην Α1 Λάρισα, την οποία νίκησε εκτός έδρας με σκορ 69-96. Εντός έδρας νίκες πέτυχαν ο Ηφαιστος Λήμνου και το Περιστέρι, απέναντι στο Ρέθυμνο με 66-50 και τον Ηρακλή με 75-59 αντίστοιχα.