Από την κινητοποίηση στην Πτολεμαΐδα |
Στο συλλαλητήριο, που οργάνωσε το κλαδικό Σωματείο Εργατοτεχνιτών και Εργαζομένων στην Ενέργεια (ΣΕΕΕΝ) Δυτικής Μακεδονίας, παραβρέθηκαν επίσης εκπρόσωποι σωματείων από μια σειρά κλάδων.
Χαιρέτισε η Κική Στεργίου, πρόεδρος του Συλλόγου Γυναικών Πτολεμαΐδας, ενώ κεντρικός ομιλητής ήταν ο Σταύρος Μωυσιάδης, μέλος του ΔΣ του Εργατικού Κέντρου Πτολεμαΐδας και αντιπρόεδρος του ΔΣ του ΣΕΕΕΝ. Κάλεσε σε μαζική συμμετοχή στις απεργιακές κινητοποιήσεις που θα πραγματοποιήσουν οι εργαζόμενοι της ΔΕΗ όταν η κυβέρνηση φέρει το νομοσχέδιο στη Βουλή, με οργάνωση της μάχης μέσα στους χώρους δουλειάς με Γενικές Συνελεύσεις. Ανέδειξε παράλληλα ότι είναι αναγκαία η κοινή συμπόρευση συνολικότερα με την εργατική τάξη και το λαό, με τους εργαζόμενους που βιώνουν την ίδια πολιτική στους χώρους δουλειάς τους και χρυσοπληρώνουν το ρεύμα, με τους φτωχούς αγρότες και τους αυτοαπασχολούμενους που τους πνίγουν τα χρέη, με τους παλιούς συνάδελφους συνταξιούχους που οι συντάξεις τους κατέληξαν επιδόματα, με τους νέους και τις νέες που αγωνιούν για το μέλλον και τα δικαιώματά τους.
«Ο αγώνας για να έχει αποτελέσματα», τόνισε, «για να έχει αντοχή, πρέπει να βάζει απέναντι τις πολιτικές της "απελευθέρωσης" της αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας, να είναι αγώνας που θα συγκρούεται με τις επιδιώξεις των μεγάλων συμφερόντων στον κλάδο της Ενέργειας και θα έχει απέναντι όλους αυτούς που έχουν μετατρέψει την Ενέργεια σε ένα πανάκριβο εμπόρευμα».