Τρίτη 4 Δεκέμβρη 2001
Σελίδα 39
ΜΠΑΣΚΕΤ-Α1
Ενατη... και κουραστική

«Διά πυρός και σιδήρου» πέρασε η ΑΕΚ προκειμένου να πετύχει τελικά την 9η συνεχόμενη νίκη της στην Α1 ανδρών και να παραμείνει στο ρετιρέ της βαθμολογίας. Η Ενωση στο ΟΑΚΑ νίκησε και τον ΠΑΟΚ με 84-77 στην παράταση, αφού ο κανονικός αγώνας έληξε ισόπαλος 68-68. Οι γηπεδούχοι που δεν είχαν τους Κακιούζη, Ταπούτο είδαν και τον Μπετς στο πρώτο λεπτό να τραυματίζεται στη μέση και να αποχωρεί. Σε μια επανάληψη του σκηνικού στην Καισαριανή πριν 15 ημέρες έπαθαν... κλακάζ στο τελευταίο δεκάλεπτο και η διαφορά των +19 (62-43) έγινε 65-66 από τον μαχητικό ΠΑΟΚ Στην παράταση σήμανε η ώρα του Χόλντεν που με τρία τρίποντα άνοιξε το δρόμο της νίκης για την ΑΕΚ. Δικαίως ο Αμερικανός παίκτης για μια ακόμη φορά αναδείχτηκε σε κορυφαίο της αγωνιστικής. Στο Περιστέρι ο Παναθηναϊκός αν και τα βρήκε... σκούρα στην αρχή, με επιθετική αιχμή τον Μποντίρογκα (30π) επικράτησε του Περιστερίου με 89-80. Τα υπόλοιπα αποτελέσματα: Δάφνη - Ηρακλής 64-72, Ηράκλειο - Ιωνικός ΝΦ 97-99, Ολυμπιακός - ΚΑΟΔ 120-73, Πανιώνιος - Μαρούσι 86-80, Αρης - Νήαρ Ηστ 93-72. Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: ΑΕΚ 18, Ολυμπιακός 17, Ηρακλής 16, Παναθηναϊκός 16, Πανιώνιος 15, Ηράκλειο 13, Μαρούσι 13, ΠΑΟΚ 13. Περιστέρι 12, ΚΑΟΔ 12, Δάφνη 11, Αρης 11, Νήαρ Ηστ 11, Ιωνικός ΝΦ 11.