Από το πρόγραμμα ξεχωρίζει η συναυλία «Πες μου το όνομά σου», που θα δώσει ο αγαπημένος καλλιτέχνης Φοίβος Δεληβοριάς, στις 19.30. Ο Φ. Δεληβοριάς και η Νεφέλη Φασούλη, μαζί με τον πολυοργανίστα Γιώργο Κατσάνο, αλλά κυρίως με τα τραγούδια τους τα παιδικά και τις παράξενες ιστορίες τους, ξεκινούν ένα ταξίδι γνωριμίας με τους μικρούς φίλους, παρουσιάζοντας το βιβλίο - cd με τίτλο «Πες μου το όνομά σου», που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις «Μικρή Αρκτος».
Προηγουμένως, οι πύλες του Φεστιβάλ θα ανοίξουν με δημιουργικά και γιορτινά εργαστήρια και στις 18.40 η Θεατρική Ομάδα της ΚΝΕ, πιστή στο ραντεβού της, προετοιμάζει, με μεγάλο μεράκι, το θεατρικό δρώμενο «Το ποντικάκι που ήθελε ν' αγγίξει ένα αστεράκι», βασισμένο στο ομώνυμο βιβλίο του Ευγένιου Τριβιζά.
Η είσοδος είναι ελεύθερη.