Παρασκευή 31 Γενάρη 2020
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ 80-70
Διατηρεί τις ελπίδες του

Ζωντανές κράτησε ο Ολυμπιακός τις ελπίδες του για είσοδο στην πρώτη οκτάδα της βαθμολογίας της Ευρωλίγκας και πρόκριση στα πλέι οφ, μετά τη νίκη του στο ΣΕΦ επί της Μπασκόνια με 80-70 για την 22η αγωνιστική. Ηταν η 9η νίκη των «ερυθρολεύκων», οι οποίοι βρίσκονται στην 11η θέση, ενώ σημαντικό είναι και το γεγονός ότι επικράτησαν ομάδας με κοινό στόχο, την οποία άφησαν πίσω στη βαθμολογία (8-14 έχει η Μπασκόνια).

Ο Ολυμπιακός, ξεπερνώντας και τα προβλήματα που παρουσιάστηκαν με τους τραυματισμούς των Πρίντεζη (πριν από την έναρξη) και Χαραλαμπόπουλου (στο 4ο δεκάλεπτο), παρουσιάστηκε βελτιωμένος σε σχέση με τον αγώνα με τη Ζενίτ, όπου είχε ηττηθεί. Οι διακυμάνσεις στην απόδοσή του δεν έλειψαν, με πρωταγωνιστή όμως τον Σπανούλη είχε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ (25-24 στο 10', 43-37 ημίχρονο). Στην επανάληψη μάλιστα χάρη στην καλή του άμυνα ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (57-47 στο 27') και ουσιαστικά δεν κινδύνευσε για το υπόλοιπο του αγώνα.

Ολυμπιακός: Ρότσεστι 2, Μπάλντουιν 2, Πολ 3, Χαραλαμπόπουλος 3, Κόνιαρης, Σπανούλης 16, Μιλουτίνοφ 10, Βεζένκοφ 9, Παπανικολάου 5, Ρούμπιτ 19, Ελις 11.

Μπασκόνια: Κρίστον 3, Τζάνινγκ 5, Ντιόπ, Γκαρθία 5, Φαλ 2, Στάουσκας 14, Σενγκέλια 14, Σιλντς 14, Πολονάρα 8, Ερικ 5.