Τετάρτη 4 Μάρτη 2020
Σελίδα 25
OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΟ 71-68
Πήρε το ντέρμπι και ελπίζει

Ζωντανός στο κυνήγι μιας θέσης στην πρώτη οκτάδα και της πρόκρισης στα πλέι οφ έμεινε ο Ολυμπιακός μετά τη σπουδαία νίκη του στο ΣΕΦ επί του Παναθηναϊκού με 81-78, στο ελληνικό ντέρμπι της 27ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβηκαν στο 12-15 και οι ελπίδες τους ανανεώνονται, ενώ ο Παναθηναϊκός έπεσε στο 14-13 και παραμένει μεν 6ος, έχει αρχίσει όμως να «αγχώνεται».

Σε έναν αγώνα αμφίρροπο στη μεγαλύτερη διάρκειά του, ο Ολυμπιακός «έκοψε το νήμα» με πρωταγωνιστή τον ΜακΚίσικ, ο οποίος σημείωσε 22 πόντους ενώ έκανε και τη διαφορά στα κρίσιμα τελευταία λεπτά. Μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο δεκάλεπτο (18-20), ο Ολυμπιακός με όπλο τα τρίποντα (7/12 στο πρώτο μέρος) απέκτησε προβάδισμα στο ημίχρονο (45-39) το οποίο διατήρησε μέχρι το 30' (65-59), ενώ απ' την άλλη ο Παναθηναϊκός είχε σοβαρό πρόβλημα στα σουτ τριών πόντων (1/20) αλλά και στο να τροφοδοτήσει τους ψηλούς του. Στην 4η περίοδο, με μπροστάρη τον Παπαγιάννη, οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 67-67 στο 34' και στα τελευταία λεπτά το ματς έγινε θρίλερ, με την πλάστιγγα να γέρνει τελικά υπέρ των γηπεδούχων.

Ολυμπιακός: Ρότσεστι 11, Μπάλντουιν 2, Πολ 6, Κόνιαρης, Μπάικς, Βεζένκοφ 10, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 12, Ρούμπιτ 4, Ελις 6, ΜακΚίσικ 22.

Παναθηναϊκός: Τόμας 8, Ράις 12, Ράουτινς, Παπαπέτρου 10, Παπαγιάννης 10, Τζόνσον, Φριντέτ 2, Καλάθης 18, Μήτογλου 11, Μπεντίλ 7.

• Κατά τη διάρκεια του ντέρμπι ο Παναθηναϊκός προχώρησε σε καταγγελία για προπηλακισμούς παραγόντων της αποστολής του από οπαδούς του Ολυμπιακού αλλά και για επίθεση στα αποδυτήρια στο ημίχρονο.