Πρώτη «τσέκαρε» εισιτήριο για τον τελικό η Σεβίλλη, νικώντας 2-1 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στον μεταξύ τους ημιτελικό. Η ισπανική ομάδα διεκδικεί άλλον ένα θρίαμβο σε ό,τι μπορεί δικαιωματικά να αποκαλεί τη «δική της» διοργάνωση: Με 5 κατακτήσεις σε ισάριθμες παρουσίες σε τελικούς, η Σεβίλλη είναι η πολυνίκης του θεσμού.
Οι Ανδαλουσιανοί απέκλεισαν το φαβορί της διοργάνωσης, τη Γιουνάιτεντ, κυρίως χάρη στην πολύ μεγαλύτερη αποτελεσματικότητά τους. Ενώ η αγγλική ομάδα μετά το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπρούνο Φερνάντες, που άνοιξε το σκορ στο 9', έχασε ένα «τσουβάλι» ευκαιρίες, κυρίως με τον Μαρσιάλ, η Σεβίλλη μετέτρεψε σε γκολ και τις δύο πραγματικές ευκαιρίες της: Πρώτα ο Σούσο ισοφάρισε στο 26', ενώ στο 78' ο Λουκ Ντε Γιονγκ ολοκλήρωσε την ανατροπή πρόκρισης για την ισπανική ομάδα.
Η Σεβίλλη ετοιμάζεται για άλλον έναν ευρωπαϊκό τίτλο χωρίς αγωνιστικά προβλήματα. Αστερίσκος υπάρχει μόνο για τον βασικό σέντερ φορ της ομάδας, Οκάμπος, ο οποίος αντικαταστάθηκε νωρίς στον ημιτελικό, αναμένεται πάντως να τεθεί στη διάθεση του τεχνικού της ομάδας Λοπετέγκι ενόψει του τελικού.
Ο δεύτερος ημιτελικός μετατράπηκε σε «μονόλογο» για την Ιντερ, η οποία επικράτησε της Σαχτάρ Ντόνετσκ με το επιβλητικό 5-0 και αύριο θα διεκδικήσει τον 4ο τίτλο της στη διοργάνωση, στην 5η παρουσία της σε τελικό.
Απέναντι στη Σαχτάρ η Ιντερ είχε ως πρώτο μέλημα την «καταστροφή» του παιχνιδιού της άκρως επιθετικογενούς φέτος ουκρανικής ομάδας, και το πέτυχε στην εντέλεια, καθώς η Σαχτάρ, παρά το 63% της κατοχής της μπάλας που είχε, δημιούργησε μόνο υποψίες ευκαιριών. Αντίθετα, οι Μιλανέζοι ήταν άκρως ουσιαστικοί: Από δύο γκολ πέτυχαν οι Λαουτάρο Μαρτίνεζ (19', 74') και Λουκάκου (78', 84'), ενώ ενδιάμεσα είχε κάνει το 2-0 ο Ντ' Αμπρόζιο (64').
Ο τεχνικός της Ιντερ, Αντόνιο Κόντε, αναμένεται να χρησιμοποιήσει την ίδια ενδεκάδα και στον αποψινό τελικό. Ο Ιταλός τεχνικός δεν υπολογίζει τον τραυματία Βεσίνο, ενδέχεται όμως να έχει ξανά στη διάθεσή του τον Αλέξις Σάντσεζ.