Τρίτη 7 Σεπτέμβρη 2021
ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΒΟΛΕΪ
Νέα ήττα παρά τη βελτίωση για την Εθνική ανδρών

Αν και πάλεψε στα ίσα κόντρα στην παγκόσμια πρωταθλήτρια Πολωνία, η Εθνική δεν απέφυγε μια ακόμη ήττα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Βόλεϊ

Παρά την αρκετά βελτιωμένη εικόνα σε σχέση με τους προηγούμενους αγώνες της, η Εθνική ανδρών ηττήθηκε και από την Πολωνία με 3-1 σετ στον τρίτο αγώνα της για τον όμιλο της Κρακοβίας για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Βόλεϊ. Κόντρα στην παγκόσμια πρωταθλήτρια και οικοδέσποινα των αγώνων του ομίλου οι Ελληνες διεθνείς έδειξαν το καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπό τους μέχρι τώρα στη διοργάνωση διεκδικώντας στα ίσα την ανατροπή των προγνωστικών. Η Εθνική αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ (15-25, 23-25) ανέκαμψε στο τρίτο, το οποίο κατέκτησε με 25-20. Στο τέταρτο με ανεβασμένη ψυχολογία πάλεψε για την ισοφάριση, ηττώμενη τελικά με 26-24. Πλέον και η νέα ήττα μετά τις αντίστοιχες από Ουκρανία (3-2) και Βέλγιο (3-0) αφήνει στην τελευταία θέση του ομίλου την ελληνική ομάδα, χωρίς νίκη και με μόλις 1 βαθμό. Κάτι που καθιστά πλέον ακόμα πιο δύσκολο το έργο της για την πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Επόμενος αντίπαλος για την Εθνική στον όμιλο της Κρακοβίας θα είναι σήμερα η πρωταθλήτρια Ευρώπης Σερβία (18.30, ΕΡΤ-3).

• Η βαθμολογία: Πολωνία 8, Σερβία 7, Ουκρανία 4, Βέλγιο 4, Πορτογαλία 3, Ελλάδα 1.