Τρίτη 7 Σεπτέμβρη 2021
ΜΟΥΝΤΙΑΛ 2022 - ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ
Ψαλιδίστηκαν στο ελάχιστο οι ελπίδες της Εθνικής

Προβληματισμός επικρατεί στην Εθνική ομάδα μετά την ισοπαλία στο Κόσοβο, η οποία μείωσε ακόμα περισσότερο τις ελπίδες για πρόκριση στο Μουντιάλ 2022

Στο ελάχιστο ψαλιδίστηκαν οι ελπίδες της Εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου για πρόκριση στην τελική φάση του Μουντιάλ 2022 στο Κατάρ, μετά και τη νέα ισοπαλία, 1-1 με το Κόσοβο στην Πρίστινα, στον τρίτο αγώνα της για τον 2ο προκριματικό όμιλο. Ετσι, με 3 βαθμούς σε ισάριθμους αγώνες έχει μείνει στην 4η θέση, αρκετά πίσω από τις δύο πρώτες (με την 1η να δίνει απευθείας πρόκριση και τη 2η να οδηγεί στα μπαράζ), και παρότι έχει να δώσει άλλους πέντε αγώνες, το έργο της πρόκρισης εκτιμάται πλέον ότι έχει γίνει «βουνό». Τελευταίο «χαρτί» για την Ελλάδα αποτελεί ο αυριανός αγώνας με τη 2η του ομίλου Σουηδία στο ΟΑΚΑ.

Πλήρωσε τις αδυναμίες της

Κόντρα στο Κόσοβο η Ελλάδα κρατούσε την τύχη στα χέρια της μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα, χάρη στο γκολ του Δουβίκα λίγο πριν την ανάπαυλα, στο φινάλε όμως δέχτηκε ισοφάριση - σοκ από τον Μουρίκι. Συνολικά, για άλλη μια φορά η Εθνική εμφάνισε τις γνωστές αδυναμίες της, κυρίως στο επιθετικό κομμάτι, όπου ήταν φλύαρη, ανούσια και κυρίως ανήμπορη να δημιουργήσει φάσεις, κάτι που δεν επέτρεψε στους Ελληνες διεθνείς να «κλειδώσουν» τον αγώνα, με αποτέλεσμα και σ' αυτήν την περίπτωση να το πληρώσουν. Καθοριστικό ρόλο έπαιξαν και τα αμυντικά λάθη, που σε συνδυασμό με την κόπωση έγιναν πιο έντονα στο τελευταίο 15λεπτο του αγώνα, προκαλώντας την πίεση των γηπεδούχων, οι οποίοι σε μια ανύποπτη φάση στις καθυστερήσεις ισοφάρισαν και στέρησαν από την Εθνική το πολύτιμο «τρίποντο».

1η η Ισπανία, απειλεί η Σουηδία

Στην κορυφή του ομίλου βρίσκεται η Ισπανία μετά τη νίκη της με 4-0 επί της Γεωργίας, έχοντας δώσει όμως πέντε αγώνες και μετρώντας ανάμεσα σε αυτούς δύο στραβοπατήματα (μία ισοπαλία και μία ήττα). Ετσι, την απειλεί ευθέως η Σουηδία, η οποία είναι 2η αλλά έχοντας δώσει μόλις τρεις αγώνες μέχρι στιγμής.

Η βαθμολογία: Ισπανία 10, Σουηδία 9, Κόσοβο 4, Ελλάδα 3, Γεωργία 1.

Ξεκαθάρισε το τοπίο στην Ευρώπη (2021-11-18 00:00:00.0)
Φινάλε προβληματισμού για την Εθνική (2021-11-16 00:00:00.0)
Mε δύο ντέρμπι η φάση των «16» (2021-06-25 00:00:00.0)