Αλλαγή σελίδας σηματοδοτούν για το εργατικό συνδικαλιστικό κίνημα της Κέρκυρας τα αποτελέσματα των αρχαιρεσιών στο Εργατικό Κέντρο, με τις δυνάμεις που συσπειρώνονται στο ΠΑΜΕ να αναδεικνύονται απόλυτη πλειοψηφία στη νέα διοίκηση. Συγκεκριμένα, σε σύνολο 101 αντιπροσώπων από 38 πρωτοβάθμια σωματεία ψήφισαν 93. Η ΔΑΣ έλαβε το 60,2% (56 ψήφους), εκλέγοντας 5 από τα 9 μέλη του ΔΣ. Ο συνδυασμός «Ανεξάρτητη Ενωτική Κίνηση Εργαζομένων» έλαβε 39,7% (37 ψήφους) και εξέλεξε 4 μέλη στο ΔΣ. Σε ανακοίνωσή της η ΔΑΣ τονίζει ότι «η νέα διοίκηση θα συμβάλει ώστε η αλλαγή σελίδας στο συνδικαλιστικό κίνημα της Κέρκυρας να γίνει εμφανής σε κάθε εργαζόμενο».