Τετάρτη 15 Δεκέμβρη 2021
Σελίδα 25
FIBA CHAMPIONS LEAGUE
Καταδικαστική ήττα για την ΑΕΚ

Τις όποιες ελπίδες είχε για πρόκριση στον επόμενο γύρο του Champions League ουσιαστικά απώλεσε χτες η ΑΕΚ, μετά την ήττα στο κλειστό των Ανω Λιοσίων από την ουγγρική Φάλκο με 83-89 για την 5η αγωνιστική του ομίλου τους. Πριν τον αγώνα υπήρξε συγκινητική τελετή απόσυρσης της φανέλας του Σέρβου Στέφαν Γέλοβατς, μέχρι πρότινος παίκτη της ΑΕΚ, ο οποίος «έφυγε» πρόσφατα από τη ζωή μετά από εγκεφαλικό.

Με τη νέα ήττα οι «κιτρινόμαυροι» έπεσαν στο 1-4 (νίκες - ήττες) και σε συνδυασμό με τη νίκη της Ρίγα (με την οποία υστερούν στην ισοβαθμία) επί της Τρεβίζο το φινάλε των ομίλων μετατρέπεται σε τυπική διαδικασία. Η ΑΕΚ πλήρωσε την πολύ κακή αμυντική λειτουργία και την απώλεια των ριμπάουντ, που την υποχρέωσαν να κυνηγάει τους αντιπάλους της σε όλο τον αγώνα (15-26 στο 10', 38-42 ημίχρονο, 61-65 στο 30'). Στην τελευταία περίοδο η ελληνική ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει και χάρη στις προσπάθειες των Ανγκόλα (22 πόντοι), Γκρίφιν (24 π.) και Παππά (13 π.) μείωσε σε 65-66 και 75-78, κάτι όμως που δεν έφτανε για να υλοποιηθεί η ανατροπή.