Τετάρτη 15 Δεκέμβρη 2021
Σελίδα 25
ΠΟΛΟ
Πρώτος και αήττητος ο Ολυμπιακός

Μπορεί να έκανε τα εύκολα δύσκολα, στο τέλος ωστόσο ο Ολυμπιακός κατάφερε να επικρατήσει στον Πειραιά της κροατικής Γιαντράν με 12-10 για την 5η αγωνιστική του ομίλου του στο Τσάμπιονς Λιγκ ανδρών. Ετσι παραμένοντας αήττητος (4 νίκες - 1 ισοπαλία) και στην πρώτη θέση του ομίλου, έκανε ένα ακόμη βήμα για την πρόκριση στον Φάιναλ 8 της διοργάνωσης.

Παρά τις βασικές απουσίες τους (Μουρίκης - Κολοβός), οι «ερυθρόλευκοι», με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Φιλίποβιτς (5 γκολ) και Φουντούλη (5 γκολ), κυριάρχησαν μέχρι το τρίτο οκτάλεπτο με σημαντική διαφορά στο σκορ (4-1, 10-4, 11-6). Ωστόσο η κούραση και κάποια αμυντικά λάθη στην τελευταία περίοδο έδωσαν το δικαίωμα στη Γιαντράν να αντιδράσει μειώνοντας σε 12-10 στα τελευταία λεπτά. Παρ' όλα αυτά η συγκέντρωση των «ερυθρολεύκων» μέχρι τη λήξη και κάποιες καίριες επεμβάσεις του Μπίγιατς ήταν αυτές που τους έδωσαν τελικά τη νίκη.

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 8-4,12-7, 12-10. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μπίγιατς, Μαθιόπουλος, Γκίλλας, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 5, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε, Φιλίποβιτς 5, Χρυσοσπάθης, Κολόμβος, Ζερδεβάς.

ΓΙΑΝΤΡΑΝ ΣΠΛΙΤ: Μπόντρουγκ, Μπούριτς 2, Μάρινιτς, Κράγκιτς, Μπούτιτς, Πέκοβιτς, Μπούκιτς 2, Χαρκόφ 2, Ντέλιτς 2, Στόγιανατς, Σέτκα 1, Ντούζεβιτς 1, Ανιτς.