Αυξάνεται καθημερινά ο αριθμός των σωματείων και φορέων που καλούν σε συμμετοχή στη μεγάλη συναυλία ενάντια στον ρατσισμό την οποία διοργανώνει η Ομοσπονδία Ενώσεων Γονέων Κεντρικής Μακεδονίας, τη Δευτέρα 21 Μάρτη στις 6.30 μ.μ., στην πλατεία Ελευθερίας στην Ηλιούπολη του δήμου Παύλου Μελά, με αφορμή την Παγκόσμια Μέρα Κατά του Ρατσισμού.
Σε συμμετοχή στη συναυλία καλούν δεκάδες φορείς, Ενώσεις και Σύλλογοι Γονέων, σωματεία εκπαιδευτικών, εργατικά σωματεία και ενώσεις, φοιτητικοί σύλλογοι, Ομάδες Γυναικών κ.ά.
Στο κάλεσμα των φορέων ανταποκρίνονται καλλιτέχνες της πόλης - ήδη συμμετέχουν ο Δ. Μυστακίδης, οι Κ. και Β. Πρατσινάκης, ο Γ. Αετόπουλος, οι Rast Maqam και πολλά μαθητικά και φοιτητικά συγκροτήματα.