Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατέκτησε το τρόπαιο του διεθνούς τουρνουά τένις Monte Carlo Masters της κατηγορίας ATP 1000. Στον τελικό νίκησε με 2-0 σετ τον Ισπανό Αλεχάνδρο Νταβίντοβιτς Φοκίνα, κατακτώντας με 6-3 το πρώτο σετ και με 7-6 το δεύτερο και ολοκληρώνοντας έτσι μια σπουδαία πορεία και φέτος στο εν λόγω τουρνουά.
Αυτό ήταν το πρώτο... back to back για τον επιτυχημένο Ελληνα τενίστα που μετράει πλέον 8 τίτλους στην καριέρα του, έχοντας κατακτήσει επίσης 2 τίτλους σε ATP 1000, 5 σε ATP 250 και φυσικά τον τίτλο στο ATP Finals. Ενώ έχει κατακτήσει και τον τίτλο στο Next Gen Finals στο ξεκίνημα της επαγγελματικής του καριέρας.