Παραμένουν τα προβλήματα στον Ολυμπιακό ενόψει του αγώνα πρωταθλήματος απέναντι στο Αιγάλεω την ερχόμενη Κυριακή. Ο Ανδρέας Νινιάδης, δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την προπόνηση καθώς αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο πόδι και αποχώρησε, προβληματίζοντας τον τεχνικό των «ερυθρολεύκων», Τάκη Λεμονή, που οριστικά πλέον δεν μπορεί να υπολογίζει στο μέσο της ομάδας, καθώς δε θέλει με τίποτα να χειροτερεύσει η κατάστασή του σε περίπτωση χρησιμοποίησής του.
Παράλληλα με τον Νινιάδη, ο Ζε Ελίας μπορεί να είναι σαφώς καλύτερα σε ό,τι αφορά τον πρόσφατο τραυματισμό του, όμως είναι απίθανη η συμμετοχή του αυτή την Κυριακή. Αντίθετα, ίσως να είναι σε θέση να δώσει το «παρών» στο... ντέρμπι με την Ξάνθη, μία βδομάδα δηλαδή πιο γρήγορα από τις αρχικές εκτιμήσεις. Από την άλλη, ο Καρεμπέ δείχνει κουρασμένος από τη συνεχή παρουσία του στους αγώνες του πειραϊκού συλλόγου και ο Λεμονής ίσως να τον ξεκουράσει, αντίθετα με τη θέληση τού Γάλλου που είναι να είναι βοηθάει την ομάδα του σε όλα τα παιχνίδια μέχρι το τέλος της σεζόν. Τέλος, η αποχή του Χούτου από τους αγωνιστικούς χώρους μετράει αντίστροφα καθώς οι εκτιμήσεις αναφέρουν πως θα δώσει το «παρών» σε 20 περίπου μέρες.
Τέλος, στα αγωνιστικά, ο Ελληνας τεχνικός, προσπάθησε να δείξει τη μεγάλη σημασία που έχει ο αγώνας του Ολυμπιακού απέναντι στο Αιγάλεω. Μάλιστα, τόνισε: «Πρέπει να προετοιμαστούμε όσο το δυνατόν καλύτερα για το ματς με το Αιγάλεω, αφού κάθε παιχνίδι μας δίνει τους ίδιους βαθμούς».