Το πρωτάθλημα των συνδιοργανώσεων, όπως δείχνουν τα πράγματα, θα είναι αυτό του πανευρωπαϊκού ποδοσφαιρικού πρωταθλήματος του 2008, αφού άλλη μια συνυποψηφιότητα για την ανάληψη της διοργάνωσης ανακοινώθηκε χτες. Συγκεκριμένα, Σκοτία και Ιρλανδία αποφάσισαν από κοινού να κατέβουν στο στίβο της διεκδίκησης του ΕΥΡΩ 2008, όπως ανακοίνωσε και επίσημα ο πρόεδρος της σκοτσέζικης ποδοσφαιρικής ομοσπονδίας, Ντέιβιντ Τέιλορ, ο οποίος χαρακτήρισε τη συνεργασία με τους Ιρλανδούς ομόλογούς τους ως άκρως ενθαρρυντική. Απ' ό,τι προβλέπει το αρχικό σχέδιο, η Σκοτία θα χρησιμοποιήσει έξι γήπεδα, ενώ η Ιρλανδία δυο. Σημειώνεται ότι εκτός των δύο, υποψηφιότητα έχουν θέσει η χώρα μας με την Τουρκία, η Βοσνία με την Κροατία αλλά και η πολυπληθέστερη συμμετοχή που αφορά τις σκανδιναβικές χώρες όπου οι Δανία, Σουηδία, Φινλανδία και Νορβηγία αποφάσισαν να πορευτούν από κοινού. Στην αντίπερα όχθη η μοναδική που έχει επιλέξει μόνη της το δρόμο είναι η Ουγγαρία.