Παρασκευή 8 Μάρτη 2002
ΟΣΦΠ - ΑΕΚ 75-69
Είχε το... Γερμανό του

H παράδοση του ΣΕΦ μίλησε για δεύτερη συνεχόμενη φορά. Ο Ολυμπιακός στη δεύτερη αγωνιστική της Β` φάσης στην Ευρωλίγκα επικράτησε και της ΑΕΚ με 75-69, πετυχαίνοντας έτσι το απόλυτο μέχρι στιγμής και φιγουράρει στην πρώτη θέση του ομίλου. Πρόσωπο της βραδιάς για τους «ερυθρόλευκους» μπορεί κάλλιστα να χαρακτηριστεί ο Γερμανός Νικαγκμπάτζε, ο οποίος στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο με 9 δικούς του πόντους έγειρε την πλάστιγγα της νίκης υπέρ των γηπεδούχων. Το παιχνίδι σε γενικές γραμμές ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ από το δεύτερο δεκάλεπτο και ύστερα. Αντίθετα η αρχή ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Οι παίκτες του Λευτέρη Σούμποτιτς ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα αιφνιδιάζοντας τους «κιτρινόμαυρους», αφού προηγήθηκαν με 16 πόντους διαφορά (31-15). Σ' αυτό συντέλεσε και η πολύ καλή άμυνα του Παπαλουκά στον Χόλντεν. Στη δεύτερη περίοδο όμως η ΑΕΚ ανέκαμψε, είχε τον έλεγχο των επιθετικών ριμπάουντ και με άμυνα ζώνης μείωσε τη διαφορά, προηγούμενη στο ημίχρονο με 41-40. Σε αμφίρροπους ρυθμούς κύλησε το τρίτο δεκάλεπτο, όμως το τέταρτο φάουλ του πολύ καλού Ντικούδη αποδυνάμωσε την Ενωση κάτω από τα καλάθια, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ανακτήσουν τον έλεγχο των ριμπάουντ. Μάχη έγινε στην τελευταία περίοδο, αλλά το κρυφό χαρτί του Σούμποτιτς άκουγε στο όνομα του νεαρού Νικαγκμπάτζε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Νικαγκμπάτζε 7, Φορντ 24, Παπαλουκάς 18, Φόρεστ 12, Ντε Μιγκέλ 4, Φέμερλινγκ 2, Παπανικολάου, Ρισασέ, Αμανατίδης 4.

ΑΕΚ: Χόλντεν 18, Καρ, Κακιούζης 10, Ντικούδης 11, Κικίλιας 9, Χατζής 8, Μπετς 7, Ζήσης 6.

Παράσταση για ένα ρόλο

Στην Ολίμπια ξέσπασε ο Παναθηναϊκός, την οποία χωρίς να δυσκολευτεί νίκησε χθες στο ΟΑΚΑ με 85-67 παίρνοντας έτσι τους πρώτους τους βαθμούς στην Ευρωλίγκα. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Κουτλάι στην επίθεση, ενώ πολύ καλή δουλιά στην άμυνα έκανε και ο Μίντλεντον.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Αλβέρτης 8, Καλαϊτζής 3, Σιούτης, Μποντιρόγκα 13, Κουτλουάι 22, Μίντλεντον 14, Γιαννούλης 17, Ρότζερς 4, Παπαδόπουλος 2, Αλμπάνο 2. ΟΛΙΜΠΙΑ: Βελς 13, Ζντοβτς 4, Αβοτζόμπι 4, Μουγεζίνοβιτς 17, Ιλιέφσκι 5, Ούντριχ 11, Γκόλεματς 6, Χούκιτς 4, Μόντριτς 3.

Ολική επαναφορά της ΑΕΚ (2002-06-04 00:00:00.0)
Του αρέσουν τα δύσκολα (2002-05-23 00:00:00.0)
Νέα ελληνική κόντρα (2002-03-06 00:00:00.0)
Καλή αρχή για ΑΕΚ (2002-02-28 00:00:00.0)
ΑΕΚ - ΤΣΙΜΠΟΝΑ 72-69 (2001-12-06 00:00:00.0)
Τρίτη και... ευρωπαϊκή (2000-04-21 00:00:00.0)