Στις πύλες στρατοπέδων βρέθηκαν την Παρασκευή μέλη και στελέχη του ΚΚΕ και της ΚΝΕ, με αφορμή την ορκωμοσία της νέας σειράς. Είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν με τους νέους στρατευμένους για τις εξελίξεις, την εμπλοκή της χώρας στα πολεμικά σχέδια ΗΠΑ - ΝΑΤΟ - ΕΕ, το δυσβάσταχτο κόστος της θητείας, διακινώντας και τη σχετική ανακοίνωση του Κόμματος που εύχεται στους στρατευμένους «Καλή θητεία και με το κεφάλι ψηλά!», σημειώνοντας ότι «τα δικαιώματά σας δεν σταματούν στις πύλες των στρατοπέδων!».