Πέμπτη 22 Δεκέμβρη 2022
Σελίδα 22
FIBA CHAMPIONS LEAGUE
Πρόκριση με ανατροπή για την ΑΕΚ

Την πρόκριση στα μπαράζ της φάσης των «16» του FIBA Champions League πήρε χτες η ΑΕΚ, μετά τη νίκη της επί της Καρσίγιακα με 80-72 στα Ανω Λιόσια έπειτα από σπουδαία ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, για την 6η και τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων. Ετσι η ελληνική ομάδα έκανε το 3-3 (νίκες - ήττες) και κατέλαβε τη 2η θέση στον 2ο όμιλο, πίσω από την 1η Βόνη (5-1) και αφήνοντας 3η την Καρσίγιακα (2-4), που προκρίθηκε κι αυτή, ενώ τελευταία έμεινε η Ρέτζιο Εμίλια (2-4). Στα μπαράζ η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας την τουρκική Τόφας, με την πρόκριση στους «16» να κρίνεται στις δύο νίκες.

Στο χθεσινό ματς, στο άδειο λόγω τιμωρίας κλειστό των Ανω Λιοσίων, οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν το χειρότερο πρώτο μέρος τους μέχρι τώρα στη σεζόν, με λάθος επιλογές και κακή αμυντική λειτουργία, με αποτέλεσμα να βρεθούν να χάνουν μέχρι και με 25 πόντους (10-35 στο 15'). Από την τρίτη περίοδο και μετά όμως η ΑΕΚ με κορυφαίο τον Μίτσελ (25 πόντοι και 14 ριμπάουντ) και σημαντική βελτίωση στην άμυνα αρχίζει να «ροκανίζει» τη διαφορά, μέχρι που την έφτασε στον πόντο στο 30' (55-56), στο δε τελευταίο δεκάλεπτο ολοκλήρωσε την ανατροπή χάρη στα εύστοχα μακρινά σουτ των Στρέλνιεκς και Γουίλιαμς.