Τετάρτη 1 Μάρτη 2023
Σελίδα 25
ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
«Χρυσή» πρεμιέρα για τον Πετρούνια

Ιδανική ήταν η πρεμιέρα του κορυφαίου αθλητή των κρίκων Λευτέρη Πετρούνια για το 2023, με τον Ελληνα πρωταθλητή να φτάνει στην κατάκτηση ενός ακόμα χρυσού μεταλλίου, επιβεβαιώνοντας την κυριαρχία του στο αγώνισμα. Συμμετέχοντας στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ενόργανης Γυμναστικής «Turnier der Meister» στο Κότμπους της Γερμανίας, ο Πετρούνιας τερμάτισε στην 1η θέση με βαθμολογία 14.966 β. για το πρόγραμμά του στον τελικό των κρίκων, βελτίωσε μάλιστα την επίδοσή του στον προκριματικό, όπου με 14.733 β. είχε βγει πάλι 1ος. 2ος στον τελικό ήταν ο Ιρανός Μαχντί Αχμαντ Κοχάνι με 14.766 β. και 3ος ο Αρμένιος Αρτούρ Αβετισιάν με 14.533 β.

Καθώς η επιτυχία αυτή δίνει 30 πόντους στην ετήσια παγκόσμια κατάταξη του αγωνίσματος, ο Πετρούνιας ουσιαστικά κλείδωσε «με το καλημέρα» της αγωνιστικής σεζόν το δικαίωμα συμμετοχής στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Αμβέρσας (30 Σεπτεμβρίου - 8 Οκτωβρίου), που λειτουργεί και ως προ-Ολυμπιακό τουρνουά και εκεί ο Ελληνας πρωταθλητής θα έχει την πρώτη ευκαιρία να εξασφαλίσει την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024 στο Παρίσι.