Τετάρτη 31 Μάη 2023
Σελίδα 21
BASKET LEAGUE - ΠΛΕΪ ΟΦ
Σφράγισε τελικούς «αιωνίων» ο ΠΑΟ

Την πρόκρισή του στους τελικούς της Basket League, όπου θα διεκδικήσει τον τίτλο του πρωταθλητή κόντρα στον Ολυμπιακό (που είχε ήδη προκριθεί), σφράγισε χθες ο Παναθηναϊκός μετά τη νίκη του με 81-67 επί του Περιστερίου στο ΟΑΚΑ, στον πέμπτο μεταξύ τους αγώνα για την ημιτελική φάση. Ετσι οι «πράσινοι» έκαναν το 3-2 στις νίκες και έστω και με αρκετό άγχος, όπως και πέρυσι κόντρα στη Λάρισα, εξασφάλισαν την παρουσία τους στη σειρά των τελικών. Για άλλη μια χρονιά άλλωστε δίνουν ραντεβού με τον «αιώνιο» αντίπαλό τους στη διεκδίκηση του τροπαίου, με τη σειρά να κρίνεται στις 3 νίκες και το πλεονέκτημα έδρας να ανήκει στους «ερυθρόλευκους» ως 1ους της κανονικής περιόδου. Οσο για το Περιστέρι, θα διεκδικήσει την 3η θέση κόντρα στον ΠΑΟΚ στους μικρούς τελικούς του πρωταθλήματος.

Στο χθεσινό ματς ο Παναθηναϊκός, μετά την πίεση που δέχτηκε από τους αξιόμαχους φιλοξενούμενους στο πρώτο μέρος, ανεβάζοντας την απόδοσή του στην άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στα μακρινά σουτ κυριάρχησε πλήρως στο δεύτερο ημίχρονο. Καταλυτική για τη νίκη του «τριφυλλιού» ήταν η τρίτη περίοδος, όταν με ένα επιμέρους 23-9 μετέτρεψε το ρευστό 41-39 της ανάπαυλας σε 64-48 στο 30', θέτοντας τις βάσεις για τη νίκη. Από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισε ο Αγραβάνης με 15 πόντους και από το Περιστέρι ο Φρανσίσκο με 16.