Παρασκευή 9 Ιούνη 2023
Σελίδα 22
CONFERENCE LEAGUE - ΤΕΛΙΚΟΣ
Κατέκτησε το τρόπαιο η Γουέστ Χαμ

Η Γουέστ Χαμ κατέκτησε το τρόπαιο του Europa Conference League καθώς επικράτησε με 2-1 της Φιορεντίνα στον τελικό που έγινε στην Πράγα. Ετσι, τα «Σφυριά» έφθασαν στην κατάκτηση του δεύτερου ευρωπαϊκού τους τίτλου μετά το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ που είχαν κατακτήσει το 1965. Από την άλλη, οι «Βιόλα» δεν τα κατάφεραν στον δεύτερο τελικό που συμμετείχαν τη φετινή σεζόν έχοντας απολέσει και το Κύπελλο Ιταλίας από την Ιντερ.

Σε ένα ματς όπου το πρώτο μέρος ήταν μέτριο από πλευράς φάσεων και τα πάντα κρίθηκαν στην επανάληψη, η αγγλική ομάδα προηγήθηκε στο 62' με εύστοχο πέναλτι του Μπενράχμα, ωστόσο η ιταλική ομάδα απάντησε άμεσα ισοφαρίζοντας με τον Μποναβεντούρα στο 67'. Στο επόμενο 15λεπτο οι «Βιόλα» έδειξαν να κυριαρχούν στον αγώνα, χωρίς όμως να μπορέσουν να δημιουργήσουν σημαντικές ευκαιρίες, με τη Γουέστ Χαμ να ανεβάζει ρυθμούς στο τελευταίο 10λεπτο. Τελικά, τα πάντα κρίθηκαν στο 90' όταν ο Μπόουεν έφυγε τετ α τετ από κανονική θέση και πλάσαρε εύστοχα για το 2-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.