Ενας ακόμα άνθρωπος έχασε τη ζωή του την τελευταία βδομάδα από τον ιό του Δυτικού Νείλου, με τους συνολικούς θανάτους στη χώρα μας να φτάνουν τους 20, ενώ διαγνώστηκαν 5 νέα κρούσματα. Μέχρι τις 10 Οκτώβρη τα κρούσματα λοίμωξης από τον ιό του Δυτικού Νείλου στην Ελλάδα εντοπίζονταν σε οικισμούς στις Περιφερειακές Ενότητες Καρδίτσας, Λάρισας, Τρικάλων, Ημαθίας, Θεσσαλονίκης, Πέλλας, Πιερίας, Κιλκίς, Σερρών, Χαλκιδικής, Καβάλας, Δράμας, Ροδόπης, Ξάνθης, Εβρου, Καστοριάς, Αρτας και Ιωαννίνων.