Πέμπτη 16 Νοέμβρη 2023
Σελίδα 26
FIBA CHAMPIONS LEAGUE
Δεν τα κατάφερε ο Προμηθέας

Την πρώτη του ήττα στον 2o όμιλο του FIBA Champions League γνώρισε ο Προμηθέας, 88-80 από την Ντιζόν στη Γαλλία για την 3η αγωνιστική. Ετσι η ομάδα της Πάτρας, με 2-1 απολογισμό πλέον, έπεσε στη 2η θέση του ομίλου, πίσω από την Ντιζόν, η οποία συνεχίζει αήττητη (3-0).

Στον αγώνα στη Γαλλία ο Προμηθέας πλήρωσε τα πολλά λάθη στην πρώτη περίοδο, που έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να πάρουν το προβάδισμα (24-19 στο 10', 45-39 ημίχρονο) και να το διευρύνουν στο τρίτο δεκάλεπτο (71-58 στο 30'), ενώ παρά τις προσπάθειες αντίδρασης του Προμηθέα στην τελευταία περίοδο, η Ντιζόν διατηρήθηκε μπροστά στο σκορ χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα μέχρι τη λήξη. Από τους νικητές ξεχώρισε ο Χόλστον με 15 πόντους, ενώ για τον Προμηθέα καλύτερος ήταν ο Ρέινολντς με 10.