Πέμπτη 16 Νοέμβρη 2023
Σελίδα 26
EUROCUP
Δεν έφθασε η επιστροφή στον Αρη

Παρά τη σπουδαία επιστροφή του από το -19, ο Αρης δεν τα κατάφερε στη Γαλλία γνωρίζοντας την ήττα από την Μπουργκ με 72-65 για την 7η αγωνιστική του Eurocup. Eτσι οι «κίτρινοι» στον όμιλό τους έπεσαν στις 3 νίκες - 4 ήττες και στην 6η θέση της διοργάνωσης, διατηρώντας ωστόσο ελπίδες για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Αντίθετα η Μπουργκ ανέβηκε στις 5 νίκες - 2 ήττες και στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Στον αγώνα ο Αρης έκανε αρχικά ένα κακό πρώτο δεκάλεπτο που έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να προηγηθούν με 23-4, ωστόσο στη δεύτερη περίοδο ανεβάζοντας την απόδοσή του κατάφερε να μειώσει στο -3 μέχρι το ημίχρονο (37-34). Το ματς ήταν ισορροπημένο στην επανάληψη, με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, ωστόσο η Μπουργκ διέθετε τις λύσεις στα κρίσιμα σημεία της 4ης περιόδου και με πρωταγωνιστή τον Ρισασέ (16 π.) κλείδωσε τη νίκη. Από τον Αρη ξεχώρισε ο Τολιόπουλος (15 π.).