Να επιστρέψουν στην εργασία τους οι καθαριστές ζητά η ΔΑΣ | Κινητοποίηση σήμερα στην Πρυτανεία του ΕΚΠΑ
«Το 2024 βρήκε το ΕΚΠΑ μέσα στη βρώμα, καθώς οι 100 συνάδελφοί μας στην καθαριότητα έχουν απολυθεί κι έχουν απομείνει μόνο κάποιες λίγες καθαρίστριες που μισθώνονται από τα Τμήματα για να καλύψουν την τεράστια έκταση του Ιδρύματος», καταγγέλλει με ανακοίνωσή της η ΔΑΣ στον Σύλλογο Διοικητικού Προσωπικού του ΕΚΠΑ, που επισημαίνει μάλιστα ότι το πρόβλημα δεν φαίνεται να λύνεται την τρέχουσα βδομάδα, καθώς η Διοίκηση του ΕΚΠΑ καθυστέρησε (!) να υπογράψει σύμβαση με την εργολαβία της καθαριότητας, με αποτέλεσμα οι εργαζόμενοι καθαριστές να μην ξέρουν αν και πότε θα ξαναπάνε στη δουλειά τους!
Αναδεικνύοντας το πρόβλημα, η ΔΑΣ καλεί σε έκτακτη συνεδρίαση του ΔΣ του Συλλόγου Διοικητικού Προσωπικού του ΕΚΠΑ, σε κινητοποίηση στην Πρυτανεία του ΕΚΠΑ σήμερα Τρίτη, στις 9 π.μ. και μαζική συμμετοχή όλων των εργαζομένων στο συλλαλητήριο την Πέμπτη 11/1.
Στην ανακοίνωσή της για το θέμα της καθαριότητας τονίζει μεταξύ άλλων: «Η εξέλιξη αυτή είναι μια ακόμη απόδειξη του πού οδηγεί η παράδοση ζωτικών λειτουργιών του Πανεπιστημίου σε επιχειρηματίες, ιδιώτες, εργολάβους! Κυβέρνηση και υπουργείο Παιδείας μιλούν για αναβάθμιση του δημόσιου Πανεπιστημίου μέσα από τη λειτουργία του με ιδιωτικούς - οικονομικούς όρους! Μάλιστα δεν αρκούνται σε αυτά, αλλά φέρνουν και τα ιδιωτικά πανεπιστήμια για να ..."αναβαθμίσουν" τα δημόσια!
Οι εργαζόμενοι του ΕΚΠΑ έχουμε μεγάλη πείρα για το τι σημαίνουν εργολαβίες: Από τη μία αποδεδειγμένα πολύ μεγαλύτερο κόστος για τα πανεπιστήμια, από την άλλη απαράδεκτοι όροι εργασίας για τους συναδέλφους μας (δουλειά δεξιά και αριστερά, εναλλαγή προσωπικού, καθυστέρηση καταβολής δεδουλευμένων, απλήρωτες υπερωρίες, μη καταβολή δώρων κ.λπ.), λήξη συμβάσεων και συνεχείς απολύσεις.
Δεν πάει άλλο! Το ποτήρι της οργής μας ξεχείλισε!
Αν θέλουν να "αναβαθμίσουν" τα πανεπιστήμια εδώ και τώρα, να γυρίσουν όλοι οι απολυμένοι συνάδελφοι καθαριστές στη δουλειά τους. Να προσληφθούν ως μόνιμοι στην καθαριότητα. Συνολικά να γίνουν μόνιμες προσλήψεις προσωπικού με βάση τις ανάγκες των Σχολών σε καθαριότητα, φύλαξη, συντήρηση, διοικητικό προσωπικό.
Είναι ντροπή να συζητάμε, στον 21ο αιώνα, για το αν θα πρέπει να υπάρχει καθαριότητα σε μόνιμη βάση στα πανεπιστήμια, αν θα μπορούν να λειτουργούν όπως πρέπει η βιβλιοθήκη, οι γραμματείες, μια σειρά υπηρεσίες που αυτήν τη στιγμή στενάζουν από τις ελλείψεις προσωπικού.
Απαιτούμε: