Σε παράσταση διαμαρτυρίας σήμερα Πέμπτη στις 3.30 μ.μ. έξω από τα κεντρικά γραφεία του ομίλου «Βιοϊατρική» στην Αθήνα (Λ. Κηφισίας 132, Αμπελόκηποι) προχωρά το Συνδικάτο Εργαζομένων στην Ιδιωτική Υγεία Πειραιά, απαιτώντας να σταματήσουν οι απολύσεις στον όμιλο και να υπογραφεί κλαδική ΣΣΕ με αυξήσεις στους μισθούς.
Οπως καταγγέλλει, το τελευταίο διάστημα ο όμιλος «Βιοϊατρική» έχει προβεί σε απολύσεις εργαζομένων σε διάφορα υποκαταστήματα στην Αττική. «Είναι φανερό ότι θέλει να απαλλαγεί από τους παλιούς εργαζόμενους, γιατί κοστίζουν, και προτιμάει εργαζόμενους με χαμηλότερους μισθούς», επισημαίνει το Συνδικάτο, θυμίζοντας ότι η αύξηση της κερδοφορίας του ομίλου ειδικά μέσα στην πανδημία «συνοδεύτηκε με εντατικοποίηση της εργασίας, με καθηλωμένους σε χαμηλά επίπεδα μισθούς και με εργαζόμενους χωρίς κλαδική Σύμβαση Εργασίας, χωρίς δικαιώματα».