Τρίτη 16 Γενάρη 2024
Σελίδα 27
ΠΟΛΟ - ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ
«Χάλκινη» επιτυχία για την Εθνική γυναικών

Την 3η θέση και την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024 κατέκτησε η ελληνική ομάδα στο Αϊντχόφεν

Σε μία ακόμα σπουδαία διεθνή διάκριση έφτασε η Εθνική πόλο γυναικών, κατακτώντας την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Αϊντχόφεν της Ολλανδίας, χάρη στη νίκη της με 7-6 επί της Ιταλίας στον μικρό τελικό. Πρόκειται για ιστορική επιτυχία για την ελληνική ομάδα, καθώς μέσω της 3ης θέσης εξασφάλισε και τη συμμετοχή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες το καλοκαίρι στο Παρίσι, επιστρέφοντας έτσι στην κορυφαία αθλητική διοργάνωση μετά από 16 χρόνια.

Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι ήταν το 5ο μετάλλιο για το ελληνικό γυναικείο πόλο σε επίπεδο Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, μετά τα 4 ασημένια που είχαν προηγηθεί, και συνολικά το 13ο της σε κορυφαίες διεθνείς διοργανώσεις (Ολυμπιακοί Αγώνες, Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, Ευρωπαϊκό, World League, Μεσογειακοί), καθιστώντας την έτσι μία από τις πιο επιτυχημένες Εθνικές ομάδες του ελληνικού αθλητισμού.

Στον συναρπαστικό μικρό τελικό η Εθνική πήρε τη νίκη με βασικό στοιχείο στο παιχνίδι της την άριστη αμυντική λειτουργία, έχοντας επίσης συγκέντρωση και αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Οι παίκτριες της Αλ. Καμμένου απέκτησαν προβάδισμα ασφαλείας στο ημίχρονο (4-1) και το διατήρησαν μέχρι το τρίτο οκτάλεπτο (5-2), ενώ έδειξαν χαρακτήρα στην τέταρτη περίοδο, όταν η Ιταλία μετά από αντεπίθεση και εκμεταλλευόμενη το επιθετικό και αμυντικό «μπλακάουτ» της ελληνικής ομάδας ισοφάρισε σε 6-6. Την πλάστιγγα υπέρ της Ελλάδας έγειραν το γκολ της Ελευθεριάδου στα 3'30" πριν τη λήξη και οι καθοριστικές άμυνες που έβγαλε στα τελευταία λεπτά.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 4-1, 5-2, 7-6.

Ελλάδα: Διαμαντοπούλου, Ε. Πλευρίτου 1, Χυδηριώτη, Ελευθεριάδου 1, Μ. Πλευρίτου 1, Ξενάκη 1, Ασημάκη 2, Πάτρα, Νίνου 1, Β. Πλευρίτου, Γιαννοπούλου, Ελληνιάδη, Σταματοπούλου

Ιταλία: Κοντορέλα, Ταμπάνι, Γκαλάρντι 1, Αβένιο 1, Τζιουστίνι, Μπετίνι, Πικότσι 1, Μπιανκόνι 2, Παλμιέρι, Γκαντ, Τσεργκόλ, Βιακάβα 1, Μπανκέλι

Πρωταθλήτρια Ευρώπης στέφθηκε η Γαλλία, συντρίβοντας 16-9 την Ολλανδία στον τελικό.

Με στόχο την πεντάδα η εθνική ανδρών

Την 5η θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Κροατίας διεκδικεί σήμερα η Εθνική πόλο ανδρών, αντιμετωπίζοντας το Μαυροβούνιο (19.30 - ΕΡΤ3) στον αγώνα κατάταξης με τον οποίο ολοκληρώνει την παρουσία της στη διοργάνωση. Η ελληνική ομάδα, μετά την ήττα - αποκλεισμό στα προημιτελικά από την Κροατία (13-8), αντέδρασε με νίκη 12-10 επί της Σερβίας στο πρώτο ματς για τις θέσεις 5 έως 8. Και τώρα, κόντρα στο αξιόμαχο Μαυροβούνιο, οι Ελληνες διεθνείς επιδιώκουν νέα νίκη ώστε να κλείσουν την πορεία τους στη διοργάνωση με την καλύτερη δυνατή θέση.