Τετάρτη 7 Φλεβάρη 2024
Σελίδα 26
ΒΟΛΕΪ - CEV CUP
Στη Σμύρνη για την πρόκριση ο Ολυμπιακός

Με «προίκα» τη νίκη του με 3-2 σετ στο πρώτο ματς στο κλειστό του Ρέντη, ο Ολυμπιακός στοχεύοντας στην πρόκριση στα ημιτελικά του CEV Cup ανδρών δοκιμάζεται σήμερα στη Σμύρνη κόντρα στην Αρκάς (18.00 ώρα Ελλάδας), στον επαναληπτικό μεταξύ τους προημιτελικό. Κόντρα στη δύσκολη και ισχυρή αντίπαλό τους, οι «ερυθρόλευκοι» καλούνται να υπερασπιστούν σήμερα τα κεκτημένα του πρώτου αγώνα και να «σφραγίσουν» το εισιτήριο για την τετράδα της διοργάνωσης. Εκεί θα στείλει την ελληνική ομάδα οποιαδήποτε νίκη της σήμερα, είτε με καθαρό σκορ (3-0, 3-1) είτε με 3-2, ενώ θα διατηρήσει ελπίδες ακόμα και σε περίπτωση ήττας με 3-2, με τα πάντα σε αυτήν την περίπτωση να κρίνονται στο χρυσό σετ.

Ο Ολυμπιακός βρίσκεται από τις αρχές της βδομάδας στην πόλη της Μικράς Ασίας, προκειμένου να έχει περισσότερο χρόνο προσαρμογής ενόψει της κρίσιμης αναμέτρησης. Στην ομάδα του Πειραιά επικρατεί αισιοδοξία για θετική έκβαση της αποστολής και επίτευξη του στόχου της πρόκρισης, που θα τη διατηρήσει στη διεκδίκηση δεύτερου συνεχόμενου ευρωπαϊκού τροπαίου μετά την περσινή κατάκτηση του Challenge Cup. Μιλώντας εκ μέρους των παικτών του Ολυμπιακού, ο Σλοβένος κεντρικός Αλεν Παγένκ έκανε λόγο για μια δύσκολη ρεβάνς, στην οποία η ομάδα του θα πρέπει να εμφανιστεί ακόμα καλύτερη απ' ό,τι στο πρώτο ματς, ενώ εξέφρασε την αισιοδοξία του για την επίτευξη του στόχου.