Τρίτη 27 Φλεβάρη 2024
Σελίδα 25
VOLLEYLEAGUE
Πήρε το ντέρμπι και την πρωτιά ο ΠΑΟ

Την πρωτιά στην κανονική περίοδο της Volleyleague εξασφάλισε ο Παναθηναϊκός, μετά τη σπουδαία νίκη του επί του Ολυμπιακού με 3-1 σετ στο Μετς για την 17η και προτελευταία αγωνιστική. Με την «καθαρή» αυτή νίκη οι «πράσινοι» αποσπάστηκαν με +5 βαθμούς στην κορυφή από τους «ερυθρόλευκους» και έτσι, παρότι στη 18η και τελευταία αγωνιστική έχουν ρεπό, είναι πια μαθηματικά βέβαιο ότι θα τερματίσουν 1οι στην κανονική περίοδο και θα έχουν το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Ο Παναθηναϊκός, με πρωταγωνιστή τον Ερνάντεζ και όπλο το πολύ καλό σερβίς, πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες φετινές του εμφανίσεις. Τα σετ: 25-19, 23-25, 26-24, 25-23.

Κατά τ' άλλα η Κηφισιά έφτασε σε δύσκολη νίκη επί του Πήγασου Πολίχνης με 3-2 σετ (25-19, 24-26, 28-26, 23-25, 11-15), διατηρώντας το προβάδισμα στη μάχη για την είσοδο στην πεντάδα, ενώ ο ΠΑΟΚ επικράτησε εύκολα της Καλαμάτας με 3-0 σετ (25-16, 25-13, 25-19).

• Η βαθμολογία: Παναθηναϊκός 44, Ολυμπιακός 39, Μίλωνας 27, ΠΑΟΚ 30, Κηφισιά 14, Πήγασος Πολίχνης 13, Αθλος Ορεστιάδας 12, Φοίνικας Σύρου 10, Καλαμάτα 9 (δεν περιλαμβάνεται ο χθεσινός αγώνας Μίλωνα - Φοίνικα).