Σελίδα 38
SUPER LEAGUE
Στην κορυφή η ΑΕΚ, πέρασε 2ος ο ΠΑΟ

Στην επέτειο των 100 χρόνων της η «Ενωση» ανέβηκε ξανά 1η

Με επιστροφή στην κορυφή της Super League γιόρτασε η ΑΕΚ τη συμπλήρωση 100 χρόνων Ιστορίας της (13/4/2024), μετά την πολύτιμη νίκη της επί του Αρη στη Νέα Φιλαδέλφεια για την 5η αγωνιστική των πλέι οφ. Επίσης ο Παναθηναϊκός πλησίασε κι άλλο την 1η θέση, επικρατώντας της Λαμίας στη Λεωφόρο. Ρόλο στις βαθμολογικές ανακατατάξεις έπαιξε και η αναβολή του αγώνα ΠΑΟΚ - Ολυμπιακού, ο οποίος μετατέθηκε για 1η Μάη λόγω των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων στο Conference League. Στα πλέι άουτ σημαντικό βήμα για την παραμονή έκανε ο Παναιτωλικός.

Στην «OPAP Arena» η ΑΕΚ νίκησε 2-0 τον Αρη (Πόνσε 9', 14'), επιστρέφοντας στις επιτυχίες μετά από δύο αγωνιστικές. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν ανώτεροι των αντιπάλων τους, δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα, είχαν αρκετές φάσεις πέραν των δυο γκολ, ενώ χάρη σε ένα από τα καλύτερά τους πρώτα ημίχρονα του τελευταίου διαστήματος έθεσαν τις βάσεις για τη νίκη στο πρώτο 45λεπτο.

Χάρη σε μία ακόμα ανατροπή φέτος, ο Παναθηναϊκός απέφυγε την γκέλα στο «Απόστολος Νικολαΐδης» νικώντας 3-1 τη Λαμία (Τσέριν 18', Μπερνάρ 60', 87' - Σλίβκα 14') και παραμένοντας με αξιώσεις στην κούρσα του τίτλου. Οι αξιόμαχοι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν, ωστόσο οι γηπεδούχοι, που είχαν αρκετές χαμένες ευκαιρίες, ανέβασαν ρυθμούς, κυρίως στην επανάληψη, και με πρωταγωνιστή τον Μπερνάρ ολοκλήρωσαν την ανατροπή.

Η βαθμολογία: ΑΕΚ 69, ΠΑΟ 68, ΠΑΟΚ 67, Ολυμπιακός 63, Αρης 48, Λαμία 34 (ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός έχουν από έναν αγώνα λιγότερο)

Ανάσα για τον Παναιτωλικό

Σημαντικό βήμα παραμονής στην κατηγορία έκανε ο Παναιτωλικός μετά τη σπουδαία νίκη του στην Καισαριανή επί της Κηφισιάς με 1-0 (Λομονάκο 70'), που του κράτησε τον βαθμολογικό αέρα από την επικίνδυνη ζώνη και διατήρησε σε δύσκολη θέση την ομάδα της Αθήνας.

Αλλα αποτελέσματα: ΠΑΣ Γιάννινα - Αστέρας Τρίπολης 0-1 (Ατιένζα 93'), Πανσερραϊκός - ΟΦΗ 2-2 (Κόστα 22', Μπετανκόρ 33' - Μπάκιτς 27', 75'), Βόλος - Ατρόμητος 2-2 (Γκαρσία 47', Γκλάβτσιτς 80' - Αθανασίου 18', Αντζιλέσκι 70' πέναλτι).

Η βαθμολογία: Αστέρας Τρίπολης 34, Ατρόμητος 34, Πανσερραϊκός 32, ΟΦΗ 31, Βόλος 29, Παναιτωλικός 27, Κηφισιά 25, ΠΑΣ Γιάννινα 19.