Τρίτη 11 Ιούνη 2024
Σελίδα 25
ΒASKET LEAGUE
Εμεινε ζωντανός ο Παναθηναϊκός

Ζωντανός στο κυνήγι του τίτλου της Basket League έμεινε ο Παναθηναϊκός, μετά την πολύτιμη νίκη του με 83-76 επί του Ολυμπιακού χθες στο ΟΑΚΑ στον 3ο αγώνα της σειράς των τελικών. Ετσι οι «πράσινοι», που βρίσκονταν με την πλάτη στον τοίχο, μείωσαν σε 2-1 το σκορ στις νίκες και αναπτέρωσαν τις ελπίδες τους, οδηγώντας τη σειρά σε 4ο αγώνα, που θα διεξαχθεί στο ΣΕΦ αύριο Τετάρτη.

Ο Παναθηναϊκός, που έπαιζε το τελευταίο του «χαρτί», κυριάρχησε στο πρώτο μέρος του χθεσινού αγώνα, αποκτώντας μια σημαντική διαφορά, μέχρι και 16 πόντων (40-24), με πρωταγωνιστή τον Ναν (21 πόντοι). Στην επανάληψη όμως ο Ολυμπιακός, με πρωταγωνιστή τον Μιλουτίνοφ (17 π.), ξαναμπήκε στο παιχνίδι και έφτασε μέχρι να προσπεράσει με 73-72. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι έδειξαν χαρακτήρα, βρίσκοντας λύσεις από τα περιφερειακά σουτ επανέκτησαν το προβάδισμα (80-73) και πήραν τη νίκη.