Το πρώτο μετάλλιο της Ελλάδας στους Ολυμπιακούς Αγώνες πρόσφερε ο 27χρονος πρωταθλητής
Η χτεσινή επιτυχία του 27χρονου Ελληνα τζουντόκα λαμβάνει μεγαλύτερη σημασία καθώς ο αθλητής αγωνίστηκε από τον πρώτο γύρο με τραυματισμό στο χέρι, ενώ στην πορεία κατάφερε να αφήσει εκτός το σπουδαίο όνομα του αγωνίσματος και φαβορί για το χρυσό, Βέλγο Νεμάνια Μάιντοφ (Νο 2 στην παγκόσμια κατάταξη).
Ο Τσελίδης ξεκίνησε στον γύρο των «32» επικρατώντας του Ρόμπερτ Φλορεντίνο από τη Δομινικανή Δημοκρατία με ippon. Για να ακολουθήσει η πρόκριση στα προημιτελικά αποκλείοντας στους «16» τον Μάιντοφ που χρεώθηκε με τρία σίντο (ποινές). Στον προημιτελικό, ηττήθηκε με Waza-Ari στο Golden Score από τον Γάλλο Μαξίμ - Γκαέλ Ενγκαγιάπ Αμπού, με την ελληνική πλευρά ωστόσο να έχει αρκετά παράπονα για τους διαιτητές του αγώνα. Συνεχίζοντας στο ρεπεσάζ ο Ελληνας πρωταθλητής νίκησε στον πρώτο αγώνα τον Γκιγκόριαν από τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα επίσης με τρία σίντο.
Eurokinissi |
Τον ...χορό των ελληνικών μεταλλίων στους Ολυμπιακούς Αγώνες άνοιξε χτες ο Θ. Τσελίδης στο τζούντο |