Παρασκευή 6 Σεπτέμβρη 2024
Σελίδα 22
ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2024
Ιστορικό χρυσό για τον Νάσο Γκαβέλα

Ο Ελληνας πρωταθλητής, με οδηγό τον Γιάννη Νυφαντόπουλο, πρώτευσε και στο Παρίσι στα 100 μ. της κατηγορίας Τ11 του στίβου

Ιστορία έγραψε χθες για τον ελληνικό αθλητισμό - όχι μόνο σε επίπεδο Παραολυμπιακών Αγώνων αλλά και γενικότερα - ο Νάσος Γκαβέλας, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στα 100 μ. του στίβου στην κατηγορία Τ11. Εδωσε έτσι το δεύτερο χρυσό και συνολικά δέκατο μετάλλιο για την ελληνική αποστολή στη διοργάνωση του Παρισιού, με την Ελλάδα να ανεβαίνει πλέον στην 25η θέση της γενικής κατάταξης.

Για τον Ελληνα πρωταθλητή, ο οποίος στη γαλλική πρωτεύουσα έτρεξε με οδηγό τον Γιάννη Νυφαντόπουλο, ήταν το δεύτερο συνεχόμενο χρυσό μετάλλιο σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, μετά απ' αυτό που κατέκτησε στη διοργάνωση του Τόκιο. Με τη νέα του επιτυχία ο Γκαβέλας έγινε ο πρώτος Ελληνας αθλητής που κατακτά δύο συνεχόμενα Ολυμπιακά χρυσά μετάλλια σε δρομικό αγώνισμα του στίβου, καθώς επίσης ο τρίτος Ελληνας που υπερασπίζεται τον τίτλο του σε επίπεδο Παραολυμπιακών Αγώνων, μετά τους Χαράλαμπο Ταγανίδη και Χρήστο Ταμπαξή, που το είχαν καταφέρει στην κολύμβηση, το 2004 στην Αθήνα και το 2008 στο Πεκίνο.

Σε έναν τελικό με έντονο συναγωνισμό, που κρίθηκε στο «φώτο φίνις», ο Νάσος Γκαβέλας με τον Γιάννη Νυφαντόπολο, ανεβάζοντας ταχύτητα μετά τα πρώτα μέτρα, κατάφεραν να πάρουν την πρωτιά τερματίζοντας σε 11.02. Οπως και στο Τόκιο, άφησαν στη 2η θέση τον Γάλλο Αντόλφ Τιμοτέ (με οδηγό τον Ρενάρ Σαρλ) με 11.05 και 3ο τον Κινέζο Ντονγκόνγκ (με οδηγό τον Τζιπένγκ) με 11.08.

Τζούντο: Σπουδαία πορεία για την Μασούρου

Σε ιστορική «χρυσή» επιτυχία έφτασαν Γκαβέλας - Νυφαντόπουλος στο Παρίσι
Την 5η θέση της γενικής κατάταξης στην κατηγορία των 48 κ. στο τζούντο της κατηγορίας Κ1 κατέλαβε η Εμμανουέλα Μασούρου, η οποία στην πρώτη της συμμετοχή σε Παραολυμπιακούς Αγώνες κατάφερε να πάρει μέρος στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο. Η Ελληνίδα τζουντόκα αρχικά ηττήθηκε από την Ουκρανή Νικόλτσιουκ και οδηγήθηκε στα ρεπεσάζ, όπου πέτυχε σπουδαία νίκη επί της Τογκτοκμπαγιάρ από τη Μογγολία με ippon, μπαίνοντας στη διεκδίκηση για την 3η θέση. Στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο η Μασούρου αντιμετώπισε την πολύπειρη Τουρκάλα Τασίν Τσεβντάρ και παρά την προσπάθειά της ηττήθηκε με ippon, για να καταταγεί τελικά στην 5η θέση, που αποτελεί σημαντική επιτυχία στο ντεμπούτο της σε μια τόσο σημαντική διεθνή διοργάνωση.

Αρση βαρών σε πάγκο: Στην 6η θέση ο Κουλούμογλου

Με δύο επιτυχημένες προσπάθειες και συνολικά πολύ καλή παρουσία ο Πασχάλης Κουλούμογλου κατέλαβε την 6η θέση στα 59 κ. της άρσης βαρών σε πάγκο. Ο Ελληνας πρωταθλητής ξεκίνησε τον τελικό από τα 176 κιλά, τα οποία σήκωσε με την πρώτη προσπάθεια, ενώ στα 181 κιλά τα κατάφερε στην τρίτη προσπάθεια, κάτι που τον έφερε εντός της εξάδας του τελικού. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Αιγύπτιος Μοχάμεντ Ελμενιάουι, που σήκωσε 201 κιλά, 2ος ήταν ο Κινέζος Γιοναγκάι Κι με 200 κ. και 3ος ο Ιρανός Μοϊσέν Μπακτιάρ με 197 κ.

Κολύμβηση: Στην 9η θέση η τετράδα στο μεικτό 4x50 ΜΑ

Για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα πάλεψε η ελληνική τετράδα στο προκριματικά στο μεικτό 4x50 Μεικτής Ατομικής 20 πόντων στην κολύμβηση, καταλαμβάνοντας την 9η θέση σε έναν αγώνα υψηλού επιπέδου και συναγωνισμού. Οι Αλεξάνδρα Σταματοπούλου, Αντώνης Τσαπατάκης, Αλέξανδρος Λέργιος και Μαρία Τζιβελάκη τερμάτισαν σε 3.09.98, χρόνο που τους έφερε στην 9η θέση, εκτός της 8άδας που προκρίθηκε στον τελικό.

Διπλή επιτυχία για την ελληνική αποστολή (2024-09-05 00:00:00.0)
Το πρώτο χρυσό στο μπότσια (2012-09-05 00:00:00.0)
Τζούντο (2011-08-27 00:00:00.0)
Ραντεβού με την... πραγματικότητα (2009-01-01 00:00:00.0)
«Βροχή» μεταλλίων (2008-09-16 00:00:00.0)
Ικανοποιητική παρουσία (2005-07-05 00:00:00.0)